Legszebb mozim

Fiú sárkánnyal

Éppencsak kinyitotta a szemét. Résnyire.
Azzal játszott, kísérletezett, hogy pont annyira legyen nyitva, mint a redőny lamellái. Mert azokon keresztül surrant be a napfény, egyenesen dédapja hetyke bajszára, majd onnan vett egy fordulót, pontosabban az üvegről, ami a megbarnult képet elválasztotta a valóságtól, szóval ott gellert kapott, de már nyílegyenesen, eltéríthetetlenül az ő szeme felé vágtázott.

Ezért kellett a rés. Ha ugyanis nagyobbra nyitotta volna, akkor a fény egyszerűen beömlött volna, olyan mennyiségben, hogy szemén keresztül akár még a lábujjáig is elért volna. Azt pedig nem hagyhatta. Mert ébredni, nyáron lassan kellett. Különösen a nagyanyjánál. Ott nem volt érdemes semmit elkapkodni, ott mindennek ideje volt,

tik-tak ideje,

pont, ahogy a nagyóra ütötte, mindenre időt kellett szánni. Nagyanyja persze már kint volt a kertben, ő volt, aki a redőnyt résnyire húzta, és az is, aki már hajnalban gyomlált, örökös harcban állva a girbe-gurba fűszálakkal, nyavalyás gazokkal. Mielőtt azonban kiment, odakészítette a verandán, az asztalra a friss kenyeret, a teavajat, a paradicsomot, az alumínium teafőzőben ringatózó ánizs teát. Meg a nagykést, hogy tudjon szelni a kenyérből.


a nagykés azért volt lényeges,

mert egyszer, egy másik reggelen valahogy eltűnt. Nem találták, hiába kajtattak fel utána a spájztól a padlás lépcsőig mindent, egyszerűen sehol nem volt. Este – lámpaoltás előtt, mikor felhajtották a dunyhát – viszont egyikük sem tudott semmilyen elfogadható magyarázatot adni arra a tényre, hogy mit kereshetett a nagykés kettejük között, a kinyitható dívány résében. Mert ott volt. Nevették csak, hogy biztos álmukban, alvajárás közben hozhatták be. De hogy minek, azt még akkor sem tudták megválaszolni. Így, attól a naptól kezdve a nagykésnek mindig meg kellett lenni, különös jelentőséggel bírt a pontos jelenléte a konyhában vagy a veranda asztalon.

feküdt még a nehéz dunyha alatt,

de már érezte, hogy a percek megszámoltattak. Jobb lábával finoman lebegtetni kezdte a dunyha sarkát, amíg az, ráunva a reggeli játékra, végül felhajlott és kitakarta a lábszárát. Ő meg lassú, lomha hempergéssel jutott el az ágy széléig, lábát mértani pontossággal helyezte a parkettára. Finoman felállt, ügyet sem vetve a térdig felgyűrődött pizsama nadrágra. Aztán mezítláb indult a konyhára. Előtte még megállt, belehallgatott a levegőbe, a nyárfa leveleinek zajába. Sokszor megrémült ettől a zajtól. A másodperc töredékéig ugyanis azt hitte, esik az eső. Aztán rögtön belátta a tévedést, meg hát a nap hogy is táncolt volna a képen, a redőny résén át borúban…

Szabad lesz a lelkem,

ha azokra a nyarakra gondolok. Ott táncol, vibrál bennem minden, a déli nap szikrázó fénye, a délutáni hosszan elnyúló árnyékok, miközben egy ragacsos körtét majszolok nagyanyám lépcsőjén. Kint most szakad az eső. És eltelt vagy negyven év közben. Eltelt. (folyt.köv.)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Olvasnál még?

Jelen időben

Nagyi, Tati…

Július végén kísértük utolsó útjukra nagyszüleimet. Nekik, hozzájuk és a búcsúzóknak írtam ezt a néhány oldalt. A jászdózsai temetőben olvastam fel 2022. július 29-én. Kedves

Tovább olvasom »
Jelen időben

Újrahangolva

Már megint nem akarom ezt az egészet. És már megint itt vagyok. A fennsík szélén, a kutyaszaros részen. 30 fok van, nincs rejtekadó árnyas rész.

Tovább olvasom »
Jelen időben

Recept bőrkötésben

Ott nőttem fel, ahol égig érnek a fák. Ott, ahol nyaranta déli harangszó után már mindenki a lehúzott redőnyök árnyékában pihent. Ott, ahol nagyanyáim édesbús

Tovább olvasom »
Film

A Sötét helyekről

Nem könnyű film, most szólok. Nyugodt lélekkel kell(ene) nekiülni, meg még ráadásul Charlize Theron is adott hozzá, akihez engem nem fűz szimpátia, szemernyi sem. De

Tovább olvasom »